Adana Hava Durumu icon

5.5 Yorumlar 55


Yayınlayan:


Hakkında

adana hava durumu apk,adana hava durumu apk indirAdana Hava Durumu Apk indir Rüzgâr, yatay yada yataya yakın yönde yer …

adana hava durumu apk,adana hava durumu apk indir

Adana Hava Durumu Apk indir Rüzgâr, yatay yada yataya yakın yönde yer değiştiren bir hava kütlesinin hareketidir. Rüzgâr vektörel bir kuvvet olup, yön ve hız olmak üzere iki unsur halinde ölçülür. Meteorolojik fakatçlı rüzgar ölçümleri aşağıdaki aletlerle yapılır.

Durağan Anemometre : Rüzgarın hızını ve yönünü direkt olarak ölçmeye yarar.
El Anemometresi : El Anemometresi seyyar olarak ölçülmesi istenen rüzgâr hızını veyönünü direkt olarak Ölçme işinde kullanılır. Alet olarak sabit anemometreye benzemekte olup daha küçük ebadlıdır.
Anemograf ile : Mekanik anemograf, rüzgârın yönünü, saatte averaj hızını ve rüzgâr hızındaki dalgalanmaları, kısaca hamleyi yazarak ölçen bir alettir.
Rüzgâr Kanalı (Tüneli)
sabit anemometre, anemograf ve el anemometresi gibi çeşitli rüzgâr aletlerini kontrol ve kalibre edebilecek bu cihaz gerek klimatolojik maksatlarla meydana getirilen rasatlarda, gerekse uçuş emniyeti bakımından havacılık İçin çok önemli olan rüzgârın gerçek kıymetini tesbit etme yönünden rüzgâr aletlerinde gerekli düzeltmeleri sağlayabilmektedir.
Su buharının atmosferde yoğunlaşarak yerçekimi tesiri sonucunda, yeryüzeyine muhtelif şekillerde düşen ve toprak üzerinde belirli miktarda su veren hadiselere yağış denir.

Memleketimizde yağış aşağıdaki aletlerle ölçülür.

Plüviyometre : Atmosferden yeryüzeyine düşen yağışı direkt olarak ölçen alettir.
Plüviyograf : Atmosferden yeryüzeyine düşen yağışı diyagram üzerine kaydeden alettir.
Su toplama kabında toplanan yağış, mihber denilen taksimatlı yağış ölçeğiyle mm cinsinden ölçülür.
Buharlaşma, suyun sıvı halden, su buharı haline gelmesi şeklinde tanım olunur.

Buharlaşmayı Ölçen aletleri iki gurupta inceleyebiliriz.

Gölgedeki buharlaşmayı ölçen aletler (Piş (Piche) evaporimetresi) : Alete su konulduğunda, su seviyesi hangi değeri gösteriyorsa o kıymet kaydedilir. Buharlaşma ile alet içindeki su miktarı azalır. Rasat anında ikinci okunuş yapılarak, ilk değerden çıkarılır. Böylece buharlaşma mm. Cinsinden ölçülmüş olunur.
Açık su yüzeyindeki buharlaşmayı ölçen aletler (Yuvarlak buharlaşma havuzları): Alete işaretlenen yere kadar su konur. Buharlaşma ile alet içerisindeki su miktarı azalır. Rasat anında ikinci okunuş yapılarak, ilk değerden çıkarılır. Böylece buharlaşma mm. Cinsinden ölçülmüş olunur.
Meteorolojik amaçlı radyasyon ölçümü Aktinograf aleti ile ölçülür. Aktinograf aleti, yatay bir yüzeye gelen toplam ışınım şiddetini kalori cinsinden diyagram üzerine kaydeden alettir.

Devamını Oku

Ek Oyun Bilgileri

En son sürüm

Yükleyen:

admin

Android gerektirir

5.0

Android

5.0

Şu tarihte mevcut:

Get Adana Hava Durumu on Google Play

Kategori

Apps apk

Apps

Rapor et

Rapor Et

5.5 Rating ( Votes )
Fiyat: $ 0

Neler yeni?

Last updated on

Galeri

 

Google Play Store'da Değerlendirin ve Yorum Yapın

Toplam İncelemeler: 4,767
Değerlendirme
4.5
4.7k Gözden geçir
5
4
3
2
1

Yorum yok

Toplam Yorum: 0
+ Yorum yap